Szkło po uformowaniu w żądany kształt poddaje się działaniu wysokiej temperatury, a następnie gwałtownie schładza. Dzięki temu powstaje kilka niewidocznych, ale niezmiernie istotnych zmian. Szkło hartowane ma twardszą powierzchnię i jest bardziej odporne na zarysowania od tradycyjnego. Jest również odporniejsze na uderzenia i nagłe zmiany temperatury.

Co sprawia, że szkło hartowane pęknie nam w rękach? Zwykle nasza własna nieostrożność. W szybę kabiny możemy uderzać łokciem, dłonią, nogą... i nic. Ale co innego gdy uderzymy bardzo ostrym przedmiotem, bądź narożnikiem szyby uderzymy o twarde podłoże - tego nie wytrzyma niestety nawet szkło hartowane. Uszkodzenie szyby z hartowanego szkła spowodować może również zły montaż poprzez wywieranie zbyt dużych naprężeń na taflę szkła.

Szkło hartowane powszechnie używane jest w produkcji kabin natryskowych, szyb i innych szklanych elementów, które narażone są na rozbicie w obecności nieosłoniętego ciała człowieka. Oznaczenie „szkło bezpieczne" daje nam gwarancję, że w przypadku zbicia nie odniesiemy większych obrażeń.

Produkty wykonane z bezpiecznego szkła hartowanego, atestowanego w naszym kraju dają gwarancję spokojnej kąpieli, a czy nie jest to najważniejsze?